آرشیو وبلاگ
      تاریخ سینما (مقالات آموزشی در زمینه سینما)
معرفی ژانر _ اسلشر slasher نویسنده: محمد رضا - ۱۳٩٠/۸/٢۸

سینمای وحشت پیش از آنکه به فضاهای تاریک و غمزده دوران گوتیگ مدیون باشد، وامدار داستانهای بزرگ و تاثیرگذاری همچون آثار جاودانه‌ برام استوکر و مری شلی است. از طرف دیگر سینمای اکسپرسیونیستی صامت آلمان بر این گونه سینما تاثیر شگرفی گذاشت و در تکمیل و تکامل سینمای وحشت نقش مهمی ایفا کرد. 

گونه وحشت، دارای زیرمجموعه های متنوعی است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: فیلمهای آدم خواری، تسخیرشدن توسط عناصر شیطانی، فرانکنشتاین، ارواح، گوتیک، گورستانی، خانه های اشباح، هیولاها، فیلمهای وحشتناک روان شناختی، داستانهای شیطانی، قاتلین زنجیره ای، فیلمهای ماوراءالطبیعی.Slash and Slasher

اسلش چیست؟ در فرهنگ پالپ در مقابلش چنین نوشته‌اند: شکاف، ضربه سریع، چاک لباس، برش، زجرکش کردن، چاک دادن، زخم زدن، بریده بریده کردن، تخفیف زیاد دادن. تارانتینو این خدایگان اسلشر می‌فرماید: "از نمایش مهو و تهوع‌آور شکنجه کردن لذت می‌برم. چون روح انسان را پاکیزه می‌گرداند." سخن کوئنتین مقدس به غایت ترسناک و دهشتناک است اگر به اعماق کلماتش پی‌ببریم.

اسلشر یکی از زیرمجموعه‌های فیلم‌های ترسناک (هارور) است که حول و حوش قاتلین روانی می‌گردد که اغلب ماسک به صورت دارند. یک قاتل با اعتماد به نفس که به‌صورت تصادفی طعمه‌هایش را انتخاب و آنها را کاملن غیرحرفه‌ای می‌کشد. اسلشر با قتل یک دختر جوان تودل‌برو، هات‌پورن‌استارهای صکسی شروع می‌شود و با نجات یافتن دختر خنیاگر دیگری به پایان می‌رسد.

اسنف یک نوع اسلشر است که به صورت واقعی ساخته می‌شود. اسنف، اسلشر مستند است. ژانر وحشت دارای قابلیت فراوان برای ترکیب با ژانرهای دیگر است. که یکی از آنها گونه اروتیک، پرونو است که در ممزوج شدن با اسلشر معجونی بس خطرناک شکل خواهد گرفت. فیلم هاستل در همین رده قرار می گیرد. معجون اسلش‌پورن.


فیلم های اسلشرهایی که اگر شما فراموش کنید تاریخ فراموش نخواهد کرد

جمعه‌ سیزدهم (Friday the 13th) 
کارگردان: شان کانینگام - (محصول 1980)
اسم قاتل: جیسون (Jason)
شعار فیلم: «شاید فقط یه بار ببینیدش، اما همون یه بار بس‌تونه!»
نمونه‌ای کاملا کلاسیک برای تعریف زیرژانر اسلشر که هنوز یکی از شوک‌آورترین این‌گونه فیلم‌ها به حساب می‌آید. یک کمپ در کنار دریاچه‌ای بعد از حدود 20سال بازگشایی می‌شود. در آن سال‌ها پسری به نام جیسون وورهیز در دریاچه غرق شده بود و سال بعدش، قتل‌هایی در این کمپ اتفاق افتاده بود. کشتار دیگری شروع می‌شود.

هالووین (Halloween) 
کارگردان: جان کارپِنتِر ( محصول 1978)
اسم قاتل: قیافه (The Shape)
شعار فیلم: «بیایید وحشت رو جشن بگیریم!»
یکی از ترسناک‌ترین فیلم‌های وحشتناک نوجوانانه است. 
یک قاتل روانی که در کودکی مرتکب قتل شده، از تیمارستان فرار می‌کند و سراغ بچه‌هایی می‌آید که فکر می‌کند هنوز او را به یاد می‌آورند.

جیغ (Scream) 

کابوسی در خیابان الم (A Nightmare on Elm Street) 

کشتار با اره‌ برقی در تگزاس (The Texas Chain Saw Massacre)

کارگردان: توب هوپر( محصول 1974)
اسم قاتل: صورت چرمی (Leatherface)
شعار فیلم: «قبل از ‌هالووین... قبل از جمعه‌ سیزدهم... قبل از جیغ... اره بود!»
در زمان خودش، به عنوان ترسناک‌ترین فیلم تاریخ سینما بعد از «جن‌گیر» (1973) شناخته می‌شد و هنوز هم جزو عجیب و غریب‌ترین و وحشیانه‌ترین فیلم‌های اسلشر است. یک روانی به تمام معنا در یک عصر تابستانی می‌افتد به جان 5 رفیق که برای گذراندن تعطیلات به خانه‌ قدیمی پدربزرگ یکی از بچه‌ها آمده‌اند.

معروفترین اسلشرباز تاریخ سینما

کوئنتین تارانتینو، دیوانه عالم سینما یکی از عاشقان سینه چاک اسلشر است. شاید جهان یک روز صبح که از خواب بلند شد تیتر یک Cnn و press tv و bbc و fox news این باشد: کوئنتین تارانتینو فیلسماز معروف سینمای جهان که در سال ۱۹۹۵ با فیلم پالپ فیکشن برنده نخل طلای فستیوال کن شد و با فیلم‌های سبک اسلشر همچون سگدانی، بیل را بکش به شهرت جهانی دست پیدا کرد بر اساس گزارش محرمانه FBI پلیس فدرال ایلات متحده امریکا یک قاتل روانی است که تا به امروز بیش از ۶۶۶ نفر دختر و پسر جوان را به روش‌های قرون وسطایی سلاخی کرده است.

فرمانده کل اف‌بی‌آی که در کنگره در مقابل ریس جمهور امریکا و وزرا سخنرانی می‌کرد با ابراز تاسف از اینکه چرا آن روزها تارانتینو بدون هیچ گونه محدودیتی از فیلم‌های دهشتناک اسلشر پشتیبانی می‌کرد و در روی پوستر فیلم هاستل با افتخار تمام عبارت Quentin Tarantino presents را می‌نوشت به این فکر نیافتادیم که این پسر بچه شرور هالیوود یک قاتل روانی است. مارشال ایلاتی کالفرنیا از اینترپول درخواست کرد در دستگیری کوئنتین تارانتینو، تیم تحقیق ایالات متحده امریکا را یاری رسانند. به نقل از مقامات کاخ سفید کوئنتین تارانتینو در حال حاضر در خاورمیانه به سر می‌برد. منابع غیر رسمی خبر از حضور او در تهران پایتخت کشور ایران می‌دهند.

هاستل اثر تارانتینو

اگر تا به حال سینمای اسلشر را تجربه نکریده‌اید و دوست دارید به دنیای سیاه و سرسار رازآلود کوئنتین تارانتینو وارد شوید برایتان یک پیشنهاد دارم فیلم "هاستل" را ببینید. Hostel ماجرای قصابی شدن آدمهاست. چند تا دختر معرکه آمریکایی که برای خوش گذرانی به براتیسلاوا اسلواکی می روند و آنجا در دام شکارچی‌های انسان می‌افتند و برای قصابی شدن فروخته می‌شوند.

این فیلم زیرنظر مستقیم کوئنتین تارانتینو ساخته شده تا آنجایی که خود وی در تمام پشت صحنه‌ها حضور داشته است. سکانس‌هایی پر از صحنه‌های چندش آور و لزج‌کننده روح. از انگشت و چشم و سر و دست قصابی شده انسانها توسط موجودات مافوق روانی. دخترهای شیتان فیتانی که بی‌خبر از همه جا فقط می‌خواهند در تعطیلات در یک کشور غریبه خوش بگذراند که عکس پاسپورتشان برای میلیونرها فرستاده می‌شود تا برای کشتنشان دلارها بیشتر و بیشتر از حساب‌های بانکی به براتیسلاوا اسلواکی واریز شود. دخترهایی که هرچقدر زیباروتر باشند مرگی دردناک‌تر انتظارشان را می‌کشد.

در پوستر فیلم هاستل عبارت Quentin Tarantino presents نشانه پشتیبانی کامل این فیلم توسط یاغی دوران است. خودتان را برای انحلال کامل مغزتان آماده کنید. اگر هاستل نتواند شما را بترساند باید به آفرینش کوئنیتن تارانتینو شک کرد.

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر سایت جدید دانلود فیلم بدون دردسر جنبش امپرسیونیستی فرانسه ملودرام آشنایی با مفهوم فیلم کالت معرفی ژانر _ اسلشر slasher Cinema Pulldown 3:2 _ telecine مراحل تدوین فیلم روتوسکوپی چیست؟ اصطلاحات صدابرداری
دوستان من بانک جامع اطلاعات فیلم آموزش مجازی سينما مرجعه تخصصی گرافیک رایانه ای بانک موسیقی متن فیلم پرتال زیگور طراح قالب